Kiedy zostajesz Szwedem…

to 6-ego czerwca obchodzone jest nie tylko święto narodowe Szwecji  – Sveriges Nationaldag, ale i Twoje – imigranta, który otrzymał szwedzkie obywatelstwo – medborgarskap.

Miasto wita tych, którzy nabyli obywatelstwo w 2015 roku na specjalnie przygotowanej tego dnia uroczystości –Medborgarskaps Ceremoni.

 

Miałam przyjemność towarzyszyć mężowi w tej jakże ważnej uroczystości. Najpierw, z dużym wyprzedzeniem mąż otrzymał zaproszenie z informacją, aby potwierdził swój udział oraz wymienił osoby, które mu będą towarzyszyły. (max. 5 osób). Następnie otrzymał program i bilety uprawniające nas do korzystania z bufetu.

Uroczystość odbywała się w  Slottsskogen – parku nazywanym przez mieszkańców płucami miasta. Tutaj najczęściej wraz z pierwszymi promieniami słońca piknikują geteborczycy. W święto narodowe park jest szczególnie oblegany ze względu na różnego rodzaju imprezy, a na  koncercie Goteborskiej Orkiestry Symfonicznej nie może zabraknąć chyba żadnego  mieszkańca. Ciągną wszyscy, młodzi i starsi, dzieci w wózkach i staruszkowie z chodzikami. Wszyscy zaopatrzeni w chorągiewki z flagą Szwecji, koce piknikowe, krzesełka, leżaki i kosze wypełnione jedzeniem.

 

My tzn. mąż, córki i ja przybyliśmy o wyznaczonej godzinie na miejsce uroczystości. Powitała nas orkiestra wojskowa i przy wejściu wręczono nam chorągiewki z flagą.

IMG_6804

W jednym z namiotów na nowych obywateli oczekiwali przedstawiciele miasta, którzy każdemu wręczali torebkę z upominkami, każdy mógł się zapisać do biblioteki, a dzieci i młodzież do lat 18-stu mogły wybrać jedną z wielu książek w języku szwedzkim.

 

 

 

W pakiecie podarunkowym mąż otrzymał: całoroczną kartę wstępu do parku rozrywki Lieseberg, całoroczną kartę wstępu do muzeów, 2 bilety do opery, dwa bilety do teatru, dwa bilety do kina, bilet do filharmonii a dla córek  zaproszenie do  bezpłatnego uczestnictwa w różnorodnych warsztatach artystycznych.

 

Uroczystość miała charakter festynu. Na scenie pojawiały się różne grupy muzyczne zachęcające do wspólnej zabawy,  zespół w strojach narodowych oraz wspomniana orkiestra wojskowa, która wykonała wiele znanych utworów zespołu ABBA.

IMG_6812IMG_6818IMG_6881IMG_6921IMG_6859IMG_6852

Każdy z uczestników mógł skorzystać z poczęstunku, który zapewniła jedna z najlepszych piekarni w Göteborgu -Dahls. Były kannebule, muffiny, kanapki, kawa, herbata, soki, a dla dzieci popcorn.

IMG_6822

Po tym jak wciągnięto flagę na maszt, przy akompaniamencie orkiestry wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Szwecji.

I pomyśleć… gdyby mój mąż nie zdecydował się  pójść na uroczystość.

 

 

Reklamy

5 myśli w temacie “Kiedy zostajesz Szwedem…

 1. U mnie tak dobrze nie było. Mąż dostał dyplom o przyznaniu mu obywatelstwa i tyle. Jakiś czas potem, chyba nawet prawie rok później, dostał zaproszenie na uroczystość. Dostał stojaczek z flagą i uścisk dłoni.
  Po czym była fika i tyle. Skromnie, tak…bardziej jakby z obowiązku.
  A ja na swoje czekam już prawie rok.

  Polubione przez 1 osoba

  1. No tu muszę przyznać miasto sie nieźle zareklamowało. Bilety na najważniejsze atrakcje. Mąż dostał jesienią ubiegłego roku, czekał chyba ponad rok ,a uroczystość jest zawsze 6.06. Powodzenia, doczekasz się w końcu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s