Kabaret od”spraw beznadziejnych”

Kolejny raz goteborska Polonia miała okazję do wyśmienitej zabawy. A to za sprawą czterech uroczych dam Hani, Danusi, Eli i Marty, niezastąpionej skrzypaczki Marysi i przemiłego pianisty Antoniego. Kabaret Biura spraw beznadziejnych jak zawsze bawił, uczył, doradzał, rozśmieszał. Bo jak zapowiadał tytuł programu „Strachy nie na Lachy”. A Lachy to  praprzodkowie, którzy ponoć byli tak odważni, że wiadomo było, że nie ma na nich strachów.W humorystyczny sposób otrzymaliśmy więc, wiele cennych życiowych porad. Jak radzić sobie z lękami?   Artystki udowodniły nam, że na wszystko jest sposób.

img_1965

Na przykład rada dla pań,  w piosence  Mariana Hemara pt.„Filozofia małżeńska” jest następująca:

„Że pierwszego dnia po ślubie od razu go w łeb”.

A efekt takiego zachowania?

I kocha mnie, szanuje mnie, całuje mnie za to, że dostał w łeb ten pierwszy raz we właściwy czas.”

Te rady arcymistrza piosenki,  mogą być powodem lęków u mężów.

Ale i na to jest rada. Wystarczy  jeśli  panowie będą przestrzegać kilku prostych zasad, no i prawić kobiecie komplementy. Oby tylko nie takie!

Odmładza mnie ta sukienka, prawda?
– No cóż, robi co może”

Jaki jest najlepszy lek na bezsenność? Najlepsze podobno są krople waleriana: „wystarczą 3 krople na litr wina”.

Można też  skorzystać z rady wyśpiewanej przez Danusię i „chór Dana” w piosence  Andrzeja Własta i Jerzego Petersburskiego  „Ja się boję sama spać”. 

img_1972

Wspólne śpiewanie piosenki ” Minął, minął rok już..” do muzyki zespołu Queen, z tekstem Elżbiety, wystukiwanie i wyklaskiwanie rytmu, sprawiły, że publiczność już na samym początku programu ochoczo przyłączyła się do wykonawców.

Usłyszeliśmy nowe piosenki, ale nie zabrakło też znanych już publiczności, ale jakże lubianych utworów. Jak zwykle artystki wykonały trawestacje sięgając po wspaniałe utwory Andrzeja Waligórskiego.

Neofobia to lęk przed nieznanym,  czymś co jest inne i obce. Takie obawy zaakcentowały  artystki w piosence „Jagienka i orzechy”.  A puenta ? Na ogół umiemy rozgryzać własne problemy, lecz zagraniczne nowości przysparzają nam trudności!

O trudnościach i obawach zdezorientowanych imigrantów w Szwecji, usłyszeliśmy w parafrazie   „Ody do radości” ze wspaniałym tekstem Elżbiety.

img_1992

A jaki jest sposób na rozruszanie publiczności?

Wystarczy włączyć do wspólnej zabawy przy pomocy bardzo popularnej polskiej piosenki  „Szła dzieweczka do laseczka”.

Publiczność musiała, nie tylko śpiewać  razem z  wykonawcami ale też pokazywać  określone gesty, zamiast słów. Wyszła z tego niezła pantomima, a przy tym śmiechu było co niemiara.

img_1970

Można było też  popisać  się umiejętnościami wokalnymi. Panie krążyły z mikrofonami po sali zachęcając, co bardziej nieśmiałych widzów, do wspólnego śpiewania.

Pani Hania obdarzona wspaniałym sopranem z wdziękiem wykonała  „Arię ze śmiechem” z operetki „Perichola”  J.Offenbacha.

img_1976

To co nastąpiło potem przeszło najśmielsze oczekiwanie widzów.  Na scenie pojawili się raperzy i …..

wykonali „Rap -arię” – z tekstem Elżbiety do muzyki Dr.Dre. Ta piosenka okazała się prawdziwym hitem rozśmieszając publiczność do łez.  Nie wiem czy nie zagrozi  piosence   „Maniana”,którą Marta po mistrzowsku wykonała na bis.

img_1997

Żeby nie było, że tylko lęki, obawy i inne fobie,  usłyszeliśmy piosenkę „Always look on the bright side of life” Monthy Pythona,  z polskim tekstem Barbary Gawrońskiej” Życie swoje dobre strony ma”.

Występ miał miejsce w przestronnej sali Judiska , gdzie po zakończeniu programu, odbyło się  spotkanie widzów i artystów przy kawie, kanapkach, słodkościach i koszernym winie. Rozmowom nie było końca, dawno niewidziani znajomi pozdrawiali się i ściskali, planowali kolejne spotkania, gratulowali artystom.

Pozwolę sobie zakończyć  parafrazą z „Ferdydurke” Gombrowicza

koniec i bomba, a kto nie był ten trąba.

Ja z  niecierpliwością czekam na kolejny program kabaretu. Wszak spraw beznadziejnych do rozwiązania jest mnóstwo. Jeśli też tak masz czytelniku, to nie omieszkaj przybyć na kolejny występ Kabaretu Biura spraw beznadziejnych.

Dla zainteresowanych link do strony kabaretu

https://www.facebook.com/kabaretbeznadziejny/?fref=ts

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s