Noc Walpurgii czyli szwedzkie powitanie wiosny

Noc z 30 kwietnia na 1 maja to Noc Walpurgii  nazywana także   Majbrasan lub Valborgsmässoafton . Tej nocy w całej Szwecji od Kiruny po Lund rozpalane są  ogniska, a zgromadzeni wokół ludzie  radośnie śpiewają zawsze te same piosenki  o pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny, tańczą i piją nawet do białego rana.  Zwyczaj ten, to swoiste połączenie pogańskiej tradycji z powitaniem wiosny stęsknionych za słońcem Szwedów, to pożegnanie krótkich zimowych dni.

Nazwa  nocy wywodzi się od imienia angielskiej zakonnicy świętej Walpurgii, która pomagała św. Bonifacemu w nawracaniu Niemiec na chrześcijaństwo i zginęła tam w 779 r. Dzień 1 maja, w którym została wyniesiona na ołtarze, ustanowiono jej świętem. Nie była to jednak data przypadkowa. W dzień ten przypada bowiem jedno z najważniejszych świąt pogańskich – celtyckie święto Beltaine. Odmierza ono połowę roku i początek lata. W wigilię tego święta gaszono wszystkie ognie i władzę nad ziemią obejmowała ciemność – wracał czas duchów i ciemnych sił. Z nadejściem pierwszego dnia lata (1 maja) krzesano ogień na nowo, miał on moc oczyszczającą z wszelkiego zła i  symbolizował powrót panowania Słońca.

 

Ta noc  jest jedną z najsłynniejszych  w historii europejskiej magii, opisał ją  między innymi Goethe w „Fauście”.

17_n1_07644_valborg_besk                                        Foto: K W Gullers, Nordiska museet

W Szwecji ten starogermański zwyczaj znany był  najpierw  w Sztokholmie i okolicach, gdzie zamieszkiwało najwięcej Niemców. Ta noc zgodnie z nordycką tradycją była w Skandynawii czasem duchów. Wierzono również, że poza upiorami można było spotkać skrzaty, chochliki, gnomy i rusałki, a szczęśliwiec który tego doświadczył miał być obdarowany przez nie niezwykłą mądrością i odwagą.

Należy również wspomnieć, że ten dzień  jest w Szwecji świętem  studentów.

30 kwietnia młodzież kończąca szkołę średnią zakłada białe czapki z daszkiem, na którym widnieje znaczek z lirą – symbol ukończenia szkoły i symbolizuje wejście w dorosłe życie. Młodzi ludzie wyruszają w miasto aby bawić się i świętować.

Studenten480

W Goteborgu tego dnia odbywa się również Chalmerscortègen parada organizowana  przez studentów Uniwersytetu Technologicznego Chalmers . W Cortège bierze corocznie udział  około 600 studentów  i ponad 50 wagonów samochodowych , na których przedstawiane są satyryczne i komiczne wydarzenia. Parada przebiega przez centrum miasta, trwa około 4 godzin i corocznie obserwuje ją około 250 000 osób. Pierwsza parada odbyła się w 1909 roku. Szczegółowe informacje o wszystkich wagonach można znaleźć  w okolicznościowym programie, sprzedawanym przez studentów w białych fartuchach. W tym roku nie udało mi się niestety obejrzeć parady. Ograniczyłam się do kupienia programu i chociaż w ten sposób mogłam podziwiać pomysłowość przyszłych inżynierów.

20170501_024557

 

                         Poniżej kilka zdjęć z parady z lat ubiegłych.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s