Obywatelu! Wracaj do PRL-u !

Zapraszałam na wycieczkę w przeszłość, zobowiązana więc jestem do podzielenia się wrażeniami z tej podróży. A działo się tak dużo, i było tak ciekawie i wesoło, że nie wiem od czego zacząć. Dlatego zacznę od początku. W sobotnie późne popołudnie trudno było wcisnąć się do budynku Polskiego Związku Kulturalnego w Goteborgu. Publiczność zaczęła gromadzić się już godzinę przed występem znanego kabaretu.

„Nikt Ci  tyle nie da ile my Ci obiecamy”  widniało hasło nad głowami artystek.

Na początek cztery urocze panie z Kabaretu Biura Spraw Beznadziejnych przeniosły nas w klimat lat 80-tych. Wykonały „Psalm stojących w kolejce” z musicalu „Kolęda nocka”, którego premiera odbyła się w grudniu 1980 r w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Mieszkałam wtedy w tym mieście i doskonale pamiętam emocje związane z tym wydarzeniem kulturalnym, oraz niezapomniane wykonanie piosenki przez Krystynę Prońko.

Pięknie zaśpiewany psalm oraz bardzo realistyczna charakteryzacja pań sprawiły, że jak żywe powróciły wspomnienia tamtego okresu, pamiętnej premiery i nie ukrywam, że przechodziły mnie ciarki, gdy słuchałam tej piosenki.

 

Czasy PRL-u to nie tylko ta przygnębiająca rzeczywistość, którą  odzwierciedlały słowa Ernesta Bryla w „Psalmie stojących w kolejce”,  to także  wesołe piosenki, a przede wszystkim żarty i wspaniały humor pozwalający zdystansować się od realiów tamtego okresu.

Kto pamięta co oznacza MO albo ORMO?  Nie sposób spamiętać zabawne teksty czy też interpretacje różnych skrótów do rozszyfrowania których chętnie przyłączała się publiczność. A muszę przyznać, że zaangażowanie widzów było ogromne od samego początku. Niewątpliwie to zasługa utalentowanych artystek, chociaż pozwolę sobie zauważyć, że średnia wieku na widowni wskazywała na to, że czasy PRL-u widzowie znali z autopsji… W każdym razie wspólna podróż w czasie była niezwykle udana. Nawet stroje niektórych widzów nawiązywały do  minionej epoki. Sama postarałam się o kilka atrybutów z tamtego okresu.

Usłyszeliśmy wiele znanych i lubianych piosenek, które na stałe zagościły w historii polskiej muzyki rozrywkowej: „Mniej niż zero”, „Gdzie Ci mężczyźni”, „Najwięcej witaminy „.

Utknęła mi w pamięci  piosenka „Rudy rydz”, której bohaterem w trawestacji kabaretu stał się „rudy widz”. Salwom śmiechu nie było końca, kiedy bohater ujawnił się i przyłączył do kabaretu.

 

IMG_1396

Nie zabrakło również haseł charakterystycznych dla epoki  PRL-u, a także parodii przemówień czołowych polityków  tamtego okresu.

Publiczność zgodnie skandowała hasło kabaretu:

” Biuro rządzi biuro radzi biuro nigdy was nie zdradzi”.

IMG_1432

Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki „W siną dal” i „Cicha woda”.

IMG_1464

Przyznać muszę, że dawno nie byłam świadkiem tak dużego zaangażowania publiczności. Kabaret i publiczność wspaniale ze sobą współgrały, stawały się  niejako  jedną wielką całością, pasując do siebie jak puzzle. To była naprawdę fantastyczna podróż w czasie i wyśmienita zabawa. Aż się chciało zaśpiewać: „I tak się trudno rozstać….”

Kabaret cieszy się wielką popularnością wśród  goteborskiej Polonii.  Nie dla wszystkich starczyło miejsca na sobotni występ i niebawem, jak zapowiadają artyści, odbędzie się kolejna wycieczka do PRL-u,  na którą serdecznie zaprasza Kabaret Biura Spraw Beznadziejnych.

IMG_1468

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Obywatelu! Wracaj do PRL-u !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s