Świąteczny koncert polskiego chóru w Göteborgu

Święta tuż, tuż. Za nami coroczny, 9 już wspaniały koncert kolęd polskiego chóru.  2 grudnia w Katedrze Domkyrkan Chorus Polonicus Gothoburgensis pod dyrekcją Wojciecha Głucha, wraz z solistami Hanną Dąbrowską-Futyna (alt) i Linnea Rydqvist (mezzosopran), wprowadził mieszkańców Göteborga w świąteczny nastrój. Koncert  uświetnił Ryszard Podgórski grający na trąbce.

Zgromadzonych słuchaczy urzekł niezwykły, typowo polski akcent: tym razem wnętrze kościoła ozdobiły tradycyjne szopki krakowskie, stroje krakowskie i kostium Lajkonika.

EX_O_17_20171202_125844

Fot. Piotr Korytowski

Dzięki uprzejmości Telewizji Kraków i Muzeum Historycznego miasta Krakowa wyświetlony został  przed  koncertem krótki film o historii szopki krakowskiej.

Hejnał mariacki w wykonaniu  Ryszarda Podgórskiego był niejako sygnałem do rozpoczęcia koncertu. Do historii Krakowa w krótkim wstępie, nawiązała pani Elżbieta Dura, barwnie opowiadając legendę o powstaniu hejnału, który jest grany co godzinę przez trębacza z wieży Kościoła Mariackiego. Nie zabrakło również informacji o wywodzącej się z drugiej połowy XIX wieku tradycji bogato zdobionych szopek, nawiązujących do zabytków Krakowa, które przedstawiają misterium Bożego Narodzenia, oraz o jeszcze jednym symbolu Krakowa jakim jest Lajkonik. Warto zauważyć, że zarówno szopka krakowska jak i Lajkonik zostały w 2014 r wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Moim zdaniem były to niezwykle interesujące informacje o historii Polski – zwłaszcza dla licznie zgromadzonych  szwedzkich melomanów.

Pan Wojciech Głuch rokrocznie zaskakuje słuchaczy niezwykłym repertuarem. Spektrum brzmień chóru jest  nasycone i różnorodne. Tym razem wnętrze kościoła wypełniły kolędy z różnych krajów: Szwecji, Norwegii, Włoch, Austrii,  Hiszpanii, Ukrainy oraz oczywiście Polski. Spokojne, melodyjne , liryczne kolędy, jak pochodząca z Austrii „Cicha noc”, „Kołysanka Matki Boskiej„, czy  „Dormi Bel Bambino” przeplatały niezwykle dynamiczne w brzmieniu pieśni jak  „Caroll of the Bells” , czy „Przybieżeli do Betlejem”. Nie sposób opisać cały bogaty program koncertu.  Pozwolę sobie zaakcentować  te utwory, które zapadły mi w pamięć.

Koncert rozpoczęły Linnea Rydqvist i Hanna Dąbrowska – Futyna  lirycznym utworem  „Bella Notte” Peggy Lee § Sonny Burke.

Również w wykonaniu Hanny Dąbrowskiej-Futyny przepięknie wybrzmiała „Kolęda niepokoju” z muzyką Zbigniewa Preisnera i tekstem Ewy Lipskiej. Aby przybliżyć szwedzkim słuchaczom treść utworu, jedna ze zwrotek wykonana była w języku szwedzkim z tłumaczeniem  Elżbiety Dury, wykonanym wyłącznie na potrzeby koncertu.

EX_O_17_20171202_131940

Fot. Piotr Korytowski

 Kolęda,  Caroll of the Bells” skomponowana przez Mykola Leontovycha  oparta na ludowej pieśni ukraińskiej  w wykonaniu chóru zabrzmiała pięknie i podniośle.

 Linnea Rydqvis obdarzona niezwykle oryginalnym mezzosopranem  wspaniale wykonała cudownie nastrojową „Charitable Vocalise”, skomponowaną przez dyrygenta chóru Wojciecha Głucha, a także utwór również jego autorstwa pt.Winterland do słów Madeleine Feroce. Jako ciekawostkę podam, że utwór ten cieszy się wielką popularnością wśród słuchaczy więc jest wykonywany na każdym świątecznym koncercie. Trudno się dziwić – jest piękny.

EX_O_17_20171202_132809

                                                           Fot. Piotr Korytowski

Wśród popularnych kolęd przedstawiciele Polonii mogli usłyszeć jakże bliskie ich sercom „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu” czy „Dzisiaj w Betlejem” i na pewno niejednemu rodakowi łza zakręciła się w oku.

EX_O_17_20171202_134331

                                                        Fot. Piotr Korytowski

To był niezwykły koncert. Godzina wypełniona muzyką w przepięknym wykonaniu chóru i solistek, pod dyrekcją Wojciecha Głucha sprawiła, że wszyscy zgromadzeni przypomnieli sobie, że Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i pokoju – niezależnie od kraju pochodzenia.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s