GöteborgsVarvet oczami kibica

19 maja po raz 39. w Göteborgu odbył się największy półmaraton na świecie – GöteborgsVarvet. Miałam okazję poczuć niezwykłą atmosferę tego wydarzenia i kibicować bliskim! 60 tysięcy zarejestrowanych uczestników, 4 tysiące osób obsługujących imprezę, 200 tysięcy kibiców na trasie wyścigu i ponad 1,4 miliona uczestników od 1980 roku – te liczby robią wrażenie!

Wszystko zaczęło się w 1980 roku, gdy 1800 uczestników wystartowało w 30-stopniowym upale z Heden w centrum miasta, by zakończyć bieg na stadionie Ullevi. Zwycięzcami pierwszego półmaratonu zostali Göran Högberg i Midde Hamrin.

Dystans półmaratonu to 21,0975 kilometrów, a limit czasowy wynosi 5 godzin. Trasa Göteborgsvarvet przebiega przez dawne tereny stoczniowe (stąd nazwa varvet-stocznia), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dookoła Göteborga. Najpierw przez zachodnią dzielnicę Majorny, następnie przez Älvsborgsbron aż do Hisingen. Potem uczestnicy biegną wzdłuż północnego brzegu rzeki, potem przez centrum miasta i finiszują w Slottskovallen. Otwarty w maju 1923 roku obiekt jest uznawany za jeden z najważniejszych stadionów lekkoatletycznych w Szwecji. Ze względu na swą lokalizację w parku oraz ciekawą architekturę jest też jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.

Utskrift

Trasa nie jest łatwa: sporo na niej podbiegów, do pokonania są również dwa mosty (w tym Götaälvbron, na który z trudem podjeżdżam rowerem!). Nic dziwnego, że na ostatniej prostej wyścigu na twarzach uczestników widać ogromne zmęczenie i wysiłek. Muszę przyznać, że wzruszyłam się obserwując mijających mnie biegaczy – to niezwykłe przeżycie kibicować tak dzielnym i zdeterminowanym ludziom – wzruszali mnie zwłaszcza ci, którzy wyglądali na starszych ode mnie!

Nowością półmaratonu jest aplikacja RaceONE (kosztuje 30 kr), dzięki której widzowie mogą śledzić nieograniczoną liczbę biegaczy na żywo. Gdy biegacz mija czasy przejściowe GöteborgsVarvet (czas rozpoczęcia, 5 km, 10 km, 15 km i 20 km), aplikacja podaje jego czas.

Wzdłuż całej trasy półmaratonu stoją tłumy kibicujących, którzy z entuzjazmem zagrzewają do walki biegaczy. Uczestnikom towarzyszy również muzyka na żywo, grana w punktach ulokowanych co kilkaset metrów. W czasie półmaratonu dorosłych, w parku swój wyścig mają również maluchy. Pokonują dystans 250 metrów, a nagrodą jest medal i banan. Duże wrażenie robi świetna organizacja: pomimo skali wydarzenia, miasto funkcjonuje sprawnie, a w opiekę nad biegaczami i kibicami jest zaangażowana policja, służby medyczne oraz wolontariusze dbający o bezpieczeństwo i porządek.

Zwycięzcą tegorocznego półmaratonu został Emmanuel Kipsang z Kenii, który na metę dobiegł z wynikiem 1.01.31. Wśród kobiet najlepszy wynik osiągnęła Meseret Belete Tola z Etiopii – na pokonanie dystansu potrzebowała zaledwie 1.09.06.

 

Fot. Adam Ihse/TT, Per Wahlberg

Co ciekawe, zysk z Półmaratonu GöteborgsVarvet jest przeznaczony na działalność młodzieżowych klubów lekkoatletycznych oraz na utrzymanie krytego toru Friidrottens Hus, który był pierwszym w kraju stałym, pełnowymiarowym halowym stadionem lekkoatletycznym.

 

 

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy, 40. półmaraton – myślę, że zgromadzi jeszcze większą liczbę i uczestników, i kibiców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s