Świąteczny koncert Chorus Polonicus w Goteborgu

Święta tuż, tuż. Już po raz dziesiąty Chór Polonijny wprowadził nas w podniosły nastrój Świąt Bożego Narodzenia. 1 grudnia w samo południe w Domkyran odbył się wspaniały koncert kolęd zatytułowany „Julsånger från världens alla hörn”.

Coroczny koncert jest wydarzeniem, którego Polonusi wyczekują jak pierwszej gwiazdki w Wigilię. Mówi się o nim na długo przed, a potem jeszcze długo ze wzruszeniem wspomina.

Kościół zaczął wypełniać się słuchaczami już na długo przed występem: żeby zająć najlepsze miejsce, żeby nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć znajome twarze chórzystek i dyrygenta, pana Wojciecha Głucha. Nic dziwnego – chór cieszy się wielką sympatią nie tylko wśród Polonii, ale również Szwedów, o czym świadczyły dobiegające mnie rozmowy w języku tego kraju.

Jak zapowiadał tytuł, koncert wypełniły pieśni świąteczne z różnych stron świata. Usłyszeliśmy utwory ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Ukrainy, Hiszpanii, ale również, co mnie ucieszyło najbardziej, kolędy i pieśni z mojej ojczyzny. Pan Wojciech Głuch jest nie tylko dyrygentem, ale także pianistą, wykładowcą,  aranżerem  muzyki i kompozytorem. W programie koncertu nie mogło więc zabraknąć utworów jego autorstwa.

W programie koncertu jak zwykle uwzględniono występy solowe. Pani Hanna Dąbrowska-Futyna wykonała  jedną z  najbardziej rozpoznawalnych i wykonywanych w różnych językach  kolędę „Cicha noc” oraz „Adeste Fideles” – łacińską pieśń na Boże Narodzenie z melodią J. Preatoriusa.

Pan Robin Rösehag – szwedzki piosenkarz i aktor musicalowy, obdarzony  głosem o jasnej barwie i ciepłym brzmieniu, z ogromnym wdziękiem wykonywał utwory w języku angielskim i szwedzkim. Zaśpiewał między innymi piękny utwór „Winterland” skomponowany przez pana Wojciecha Głucha, liryczną pieśń  „We need a little Christmas”, oraz niezwykle melodyjny walc „Knalle jul vals” Everta Taube – szwedzkiego pisarza, artysty, kompozytora i piosenkarza.

 

20181201_122510

No i w końcu zaprezentowano to, na co czekałam ja i zapewne moi rodacy – polskie kolędy. Wykonywane zarówno w naszym ojczystym języku jak i po szwedzku, tym razem stanowiły prawie połowę programu. „Mizerna cicha”, „Gdy się Chrystus rodzi”, radosne „Przybieżeli do Betlejem” czy „Dzisiaj w Betlejem” to tylko niektóre utwory zaprezentowane w trakcie koncertu.

Pan Wojciech Głuch oprócz utworów ludowych nieznanych autorów, sięgnął również po pieśni Jana Czecha muzyka i pisarza z Sądecczyzny, a także skomponował muzykę do wykonanej przez chór kolędy z tekstem  Czesława Miłosza „Niedobrzy aniołowie„.  Publiczność usłyszała również przepiękną kolędę-kołysankę „Lulajże Jezuniu”, a zwieńczeniem koncertu była tradycyjna hiszpańska pieśń  „La Vienne La Vieja”.

Jak zwykle repertuar koncertu był niezwykle bogaty: od baroku po utwory współczesne. Muzykowi, chórowi i solistom towarzyszył na perkusji Krzysztof Pietrzyk.

Owacją na stojąco słuchacze długo dziękowali chórowi i jego dyrygentowi za piękny koncert, który sprawił, że w  przeddzień Adwentu przypomnieliśmy sobie o tym, że Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i pokoju – niezależnie od kraju pochodzenia.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s