Jubileusz Kabaretu Biura Spraw Beznadziejnych

Już dziesięć lat „Kabaret  Biura Spraw Beznadziejnych” bawi, śmieszy, uczy i skłania do refleksji swoją polonijną publiczność. Jubileuszowy występ pt. „Może jubilatki lecz nie denatki” odbył się 1 czerwca w Grill Tavernie w Goteborgu. Tak jak premierowy występ, tak i ten na 10-lecie powiązany  został z urodzinami  BIG STAR – Gwiazdy kabaretu Danuty Andersson Dudziak.

kab

Trochę historii zaczerpniętej z wydanego z okazji jubileuszu albumu. We wrześniu 2007r odbyło się „konstytuujące spotkanie Biura Spraw Beznadziejnych w niemoralnym pokoju z wanną w Goteborgu”. We wrześniu następnego roku z inicjatywy Hani zawiązuje się Kabaret Beznadziejny. Po kabaretowej burzy mózgów powstaje w październiku pierwszy program. Tak o premierze czytamy we wspomnianym albumie:

„Kabaret wystąpił z inscenizacją trawestacji piosenki Kabaretu Starszych Panów: Odrobina mężczyzny na codzień. Gwiazdy polskiego firmamentu muzycznego, takie jak Urszula Dudziak oraz Bogusław Mec jednogłośnie uznały nasz występ za najlepszy tego obfitego muzycznie wieczoru. A p.Bogusław padł nam do nóg. Dosłownie.

Na zawrotny sukces złożyły się artystki amatorki:  Elżbieta Dura,Halina Markiewicz, Hana Dabrowska-Futyna, Marta Rzeszutko, Maria Andersson, oraz niezrzeszony, jedynie z powodu nieodpowiedniej płci Einar.”

Zarówno Halina Markiewicz, Maria Andersson i Einar wystąpili w jubileuszowym programie.

IMG_3057

 

Przez dziesięć lat powstało wiele programów o różnorodnej tematyce. Autorka tekstów, trawestacji, limeryków, anakreontyków i wielu innych form, jest Elżbieta Dura – prezes kabaretu, osoba niezwykle płodna literacko zwana „Szekspirem”. Wiele osób przewinęło się przez ten okres w kabarecie. Zmieniali się akompaniatorzy. Każdej postaci kabaret dedykował utwór jak chociażby Antoniemu Skowrońskiemu czy obecnie występującemu z kabaretem Wojciechowi Głuchowi. Nie wszyscy przybyli na uroczystość ale każdy został uhonorowany i wspomniany. Licznie zgromadzona publiczność przybyła z Goteborga i okolic, nie zabrakło też gości  z Polski.

 

W jubileuszowym występie kabaret zaprezentował wybrane utwory z całego artystycznego dorobku, a każdy numer był honorowany wznoszonym przez publiczność toastem. Były więc piosenki ,skecze, kuplety, anakreontyki oraz pełen ekspresji wokalnej i tanecznej rap. Tu trzeba wspomnieć o niesamowitej jubilatce Danusi, której wykonania pozazdrościłby niejeden młody raper. W rolę „Żony wkurzonej” wcieliła się Hanna Dąbrowska-Futyna  a Danuta Andersson Dudziak, Elżbieta Dura i Marta Rzeszutko wystąpiły jako chór antyczny. Jak na dramat antyczny przystało utwór składał się z prologosu, 3 epejsodiów i exodosu, autorstwa Eli – Szekspira do menuetu Boccheriniego. Nie mogło zabraknąć „Maniany”  czy „Macho”utworów uwielbianych przez publiczność, w znakomitym wykonaniu Marty Rzeszutko.

Na przestrzeni lat  kabaret sięgał w swoich programach po różne formy i okresy. Były lata 20te lata 30te,  przenosiliśmy się w czasy PRL-u, Obywatelu! Wracaj do PRL-u ! i do sal operowych „Klasyka nam fika”. Do sal kinowych „Ale kino”. Były upiory i „Strachy na Lachy” ….A także o męskiej niewrażliwości i kobiecej logice w programie „Walę tynki „Walentynkowy kabaret, „Quiz taneczny” i wiele, wiele innych.

Publiczność szalała z zachwytu, a artystki wspięły się na wyżyny artystycznego kunsztu. Niekwestionowaną gwiazdą występu była podwójna jubilatka, obchodząca 10-lecie kabaretu i swoje urodziny Danuta Andersson Dudziak.

Poniżej fotorelacja z występu Kabaretu  autorstwa Katarzyny Podbilskiej. Dziękuję Kasiu.

Po owacjach na zakończenie występu kabaretu odbyło się przyjęcie urodzinowe Danuty Andersson Dudziak. Przybyło mnóstwo znakomitych gości, rodzina, przyjaciele, koleżanki z polskiego chóru w Goteborgu. Były kwiaty, życzenia ,toasty i tort urodzinowy. Mnóstwo serdeczności i dobrej muzyki na żywo.

Jubilatce składam najserdeczniejsze życzenia 100 lat i dalszych artystycznych sukcesów!

Fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Danuty Andersson Dudziak.

 

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności sfotografowania się z artystkami i przyjaciółmi

kk                      Fot. Katarzyna Podbilska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s