Midsommar

Szwedzi uważają Midsommar za jedno z najważniejszych świąt w roku. Dużo o nim mówią, długo się do niego przygotowują i z utęsknieniem na nie czekają.

Z powodu zakazu publicznych zgromadzeń i wydarzeń publicznych z udziałem ponad 50 uczestników oraz innych zaleceń władz w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19 odwołano w tym roku  imprezy midsommarowe.  W tym roku w Slottsskogen będzie lato bez wydarzeń – czytamy na stronie wielkiego parku znajdującego się w centrum Goteborga.

Midsommar przypada zawsze na sobotę,  w okresie między 20-26 czerwca. Wcześniej święto to obchodzono  23 czerwca w przeddzień  Świętego Jana Chrzciciela,  i tak też nazywano  ten dzień aż do roku 1925.  W 1953 roku wprowadzono  Święto Lata i  przeniesiono  również Dzień Świętego Jana na najbliższą sobotę między 20-26 czerwca, i tak  Midsommar i Dzień Świętego Jana obchodzono w tym samym dniu. Midsommarafton (afton = wieczór, wigilia) bo tak nazywa się to wydarzenie kiedy to w piątek, dniu wolnym od pracy, uczestnicy zbierają się  zwykle w parku bawią się i tańczą. Punkt centralny stanowi przybrany zielonymi gałązkami i kwiatami słup  – midsommarstång, ma kształt krzyża, a wieniec jest przymocowany do wysięgnika na zewnętrznym końcu każdego ramienia. Taniec wokół słupa stanowi celebracje życiodajnych sił natury, wczesnego lata. Odbywają się także najróżniejsze konkursy i gry dla dzieci, wspólne tańce wkoło słupa i tradycyjne taneczne zabawy, często z udziałem zespołów ludowych. Tego dnia rodziny ni znajomi zbierają się w ogrodzie, na werandzie lub pod markizą przyczepy kempingowej i oddają przyjemności konsumowania tradycyjnych w tym dniu potraw. Na stołach królują śledzie, młode ziemniaki, truskawki z bitą śmietaną. Tyle tradycja, bo gospodynie prywatnych spotkań prześcigają się w wymyślnych przystawkach i deserach. Nie może też zabraknąć alkoholu, którego sprzedaż  przed midsommar wzrasta prawie dwukrotnie w porównaniu do zwykłego piątku. Warto też dodać, że najczęstsze urodziny w Szwecji to 22 marca – jeśli policzyć dziewięć miesięcy wstecz, skończy się  prawie dokładnie w okolicach letniego przesilenia.

Z wielkim sentymentem wspominam obchody Midsommar w latach poprzednich w Trädgårdsföreningen najstarszym parku Goteborga.

 

Odwiedziłam też jedną z wysp Archipelagu Goteborskiego.

IMG_2370

 

         Głowy przyozdabiają kwietne wianki, brzozowe gałązki też mogą być ..

 

Jedna myśl na temat “Midsommar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s